The acceleration of an electron in an electric field of magnitude 50 V/cm,

The acceleration of an electron in an electric field of magnitude 50 V/cm, if e/m value of the electron is 1.76×10¹¹ C/kg will be

Options

(a) 8.8×10¹⁴ m/sec²
(b) 3×10¹³ m/sec²
(c) 5.4×10¹² m/sec²
(d) Zero

Correct Answer:

8.8×10¹⁴ m/sec²

Explanation:

Acceleration = a = eE / m

⇒ a = 1.76 × 10¹¹ × 50 × 10 ¹²

⇒ a = 8.8 × 10 ¹⁴ m/ sec²

admin:

View Comments (1)

  • E=50v/cm
    =5000v/m
    e/m=1.76×10power-11
    F=ma
    F=qĒ
    ma=qĒ
    a= e/m×Ē
    =1.76×10 power11 × 5000
    =8.8×10 power 14 m/sec sq.

Related Questions

  1. Nickel shows ferromagnetic property at room temperature. If the temperature is
  2. If the focal length of objective lens is increased, then magnifying power of
  3. A n-p-n transistor is connected in common emitter configuration in a given amplifier.
  4. The young’s modulus of steel is twice that of brass. Two wires of same length
  5. A parallel beam of fast moving electrons is incident normally on a narrow slit.