| ⇦ |
| ⇨ |
On bombarding U²³⁵ by slow neutron, 200 MeV energy is released. If the power output of atomic reactor is 1.6 MW, then the rate of fission will be
Options
(a) 8×10¹⁶/s
(b) 20×10¹⁶/s
(c) 5×10²²/s
(d) 5×10¹⁶/s
Correct Answer:
5×10¹⁶/s
Explanation:
Energy released per fission of uranium = 200 × 10⁶ × 1 × 10⁻¹⁹ J
Power output = 1.6 × 10⁶ W
Number of fission /s = 1.6 × 10⁶ / 200 × 10⁶ × 1 × 10⁻¹⁹ = 5 × 10¹⁶ /s
This is the rate of fission.
Related Questions: - A boat which has a speed of 5 kmh⁻¹ in still water crosses river of width 1 km long
- In a potentiometer experiment, the balancing with a cell is at length 240 cm.
- One mole of an ideal gas at an initial temperature of T K, does 6R joule of work
- A particle doing SHM has amplitude=4 cm and time period = 12 sec. The ratio between times
- When the disc rotates with uniform angulr velocity.Which of the following is not true?
Topics: Atoms and Nuclei
(136)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A boat which has a speed of 5 kmh⁻¹ in still water crosses river of width 1 km long
- In a potentiometer experiment, the balancing with a cell is at length 240 cm.
- One mole of an ideal gas at an initial temperature of T K, does 6R joule of work
- A particle doing SHM has amplitude=4 cm and time period = 12 sec. The ratio between times
- When the disc rotates with uniform angulr velocity.Which of the following is not true?
Topics: Atoms and Nuclei (136)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply