Light of wavelength 500 nm is incident on a metal with work function 2.28 eV.

Light of wavelength 500 nm is incident on a metal with work function 2.28 eV. The de Broglie wavelength of the emitted electron is

Options

(a) ≥2.8×10⁻⁹ m
(b) ≤2.8×10⁻¹² m
(c) (d)

Correct Answer:

≥2.8×10⁻⁹ m

Explanation:

Given : Work function ɸ of metal = 2.28 eV
Wavelength of light λ = 500 nm = 500 x 10⁻⁹ m
KE(max) = (hc / λ) – ɸ
KE(max) = [(6.6 × 10⁻³⁴ × 3 × 10⁸) / 5 × 10⁻⁷] – 2.82 = 2.48 – 2.28 = 0.2 eV
λ(min) = h / p = h / √[2m KE(max)] = (20/3) × 10⁻³⁴ / √(2 × 9 × 10⁻³¹ × 0.2 × 1.6 × 10⁻¹⁹)
λ(min) = (25 / 9) × 10⁻⁹ = 2.80 × 10⁻⁹ nm
Therefore, λ ≥ 2.8 × 10⁻⁹ nm.

admin:

Related Questions

  1. If vₑ is escape velocity and vₙ is orbital velocity of a satellite
  2. A gramophone record is revolving with an angular velocity ?. A coin is placed at
  3. Heat is supplied at constant pressure to diatomic gas. The part of this heat that goes
  4. All components of the electromagnetic spectrum in vacuum have the same
  5. On heating a ferromagnetic substance above curie temperature