| ⇦ |
| ⇨ |
Kinetic energy of one mole of an ideal gas at 300 K is
Options
(a) 3.48 kJ
(b) 3.74 kJ
(c) 37.4 kJ
(d) 34.8 kJ
Correct Answer:
3.74 kJ
Explanation:
Kinetic energy = 3/2 x 1 x 8.31 x 300 = 3739.5 Joule = 3.74 kJ
Related Questions: - ‘The addition of unsymmetrical reagents to unsymmetrical alkenes occurs in such
- The conductivity of strong electrolyte
- How many electrons in an atom with atomic number 105 can have (n + l) = 8
- Aspirin is a acetylated product is
- Geometrical isomers differ in
Topics: States of Matter Gases and Liquids
(80)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- ‘The addition of unsymmetrical reagents to unsymmetrical alkenes occurs in such
- The conductivity of strong electrolyte
- How many electrons in an atom with atomic number 105 can have (n + l) = 8
- Aspirin is a acetylated product is
- Geometrical isomers differ in
Topics: States of Matter Gases and Liquids (80)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply