In an ac circuit an alternating voltage e = 200 √2 sin 100 t volts is connected

In an ac circuit an alternating voltage e = 200 √2 sin 100 t volts is connected to a capacitor of capacity 1 µF. The r.m.s. value of the current in the circuit is

Options

(a) 10 mA
(b) 100 mA
(c) 200 mA
(d) 20 mA

Correct Answer:

20 mA

Explanation:

Vᵣₘₛ = 200 √2 / √2 = 200 V
Iᵣₘₛ = Vᵣₘₛ / Xc = 200/1 / 100 x 10⁻⁶
= 2 x 10⁻² = 20 mA

admin:

View Comments (2)

Related Questions

  1. Two liquid drops having diameters of 1 cm and 1.5 cm. The ratio of excess
  2. The wavelength of first line of Balmer series is 6563Å. The wavelength of first line
  3. The depletion layer in the p-n junction region is caused by
  4. The average power dissipated in AC circuit is 2 W. If a current flowing through
  5. The number of photons of wavelength of 540 nm emitted per second by an electric bulb