If the dipole moment of a short bar magnet is 1.25 A-m², the magnetic field on its

If The Dipole Moment Of A Short Bar Magnet Is Physics Question

If the dipole moment of a short bar magnet is 1.25 A-m², the magnetic field on its axis at a distance of 0.5 m from the centre of the magnet is

Options

(a) 1×10⁻⁴ NA⁻¹ m⁻¹
(b) 2×10⁻⁶NA⁻¹ m⁻¹
(c) 4×10⁻²NA⁻¹ m⁻¹
(d) 6.64×10⁻⁸NA⁻¹ m⁻¹

Correct Answer:

2×10⁻⁶NA⁻¹ m⁻¹

Explanation:

The magnetic field at a point on the axis of a bar magnet is, B = 2μ₀M / 4πr³

= 10⁻⁷ × [(2×1.25) / (0.5)³] = 2 x 10⁻⁶ NA⁻¹ m⁻¹

Related Questions:

  1. If wavelength of a wave is λ=6000 Å, then wave number will be
  2. Light of frequency 8×10¹⁵ Hz is incident on a substance of photoelectric work
  3. Certain quantity of water cools from 70⁰ C to 60⁰C in the first 5 minutes and to 54⁰C
  4. An aeroplane flies 400m due to North and then 300m due to south and then flies
  5. In the given figure, a diode D is connected to an external resistance R=100 Ω

Topics: Magnetic Effects of Current and Magnetism (167)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*