If temperature of gas increases from 27°C to 927°C, the kinetic energy will be

If temperature of gas increases from 27°C to 927°C, the kinetic energy will be

Options

(a) double
(b) half the initial value
(c) one fourth
(d) four times

Correct Answer:

four times

Explanation:

T₁ = 27⁰C =300K
T₂ =927⁰C =1200K
V(rms)( root mean square velocity )= √3RT/M
KE₁ = 2/1×m×V² rms
KE₂= 2/1×m× 3R×1200/m
=4KE₁ .

admin:

Related Questions

  1. Two concentric coils each of radius equal to 2π cm are placed at right angles
  2. Potential at a point x-distance from the centre inside the conducting sphere
  3. Which of the following is an example of ideal black body?
  4. A point performs simple harmonic oscillation of period T and the equation of motion
  5. What is the Q-value of the reaction? ¹H+⁷Li→⁴He+⁴He