| ⇦ |
| ⇨ |
If in a L-R series circuit the power factor is 1/2 and R=100Ω, then the value of L is, when AC mains is used
Options
(a) πH
(b) √3/π H
(c) π/√3 H
(d) √2/π H
Correct Answer:
√3/π H
Explanation:
power factor, cos ɸ = 1 / 2 ⇒ ɸ = 60°
Therefore, tan 60° = ωL / R ⇒ √3 = (2πv × L) / 100
L = [(√3 × 100) / (2π × 50)] = (√3 / π) H
Related Questions: - A coil of resistance 20 ohm and inductance 5H is connected with a 100V battery
- Cohesive force is experienced between
- An engine pumps water through a hose pipe. Water passes through the pipe
- A block of mass 4 kg is kept on a rough horizontal surface.The coefficient of static
- What are the unit of K = 1 / (4 π ?¬ツメ)
Topics: Alternating Current
(96)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A coil of resistance 20 ohm and inductance 5H is connected with a 100V battery
- Cohesive force is experienced between
- An engine pumps water through a hose pipe. Water passes through the pipe
- A block of mass 4 kg is kept on a rough horizontal surface.The coefficient of static
- What are the unit of K = 1 / (4 π ?¬ツメ)
Topics: Alternating Current (96)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply