| ⇦ |
| ⇨ |
If a full wave rectifier circuit is operating from 50 Hz mains, the fundamental frequency in the ripple will be
Options
(a) 50 Hz
(b) 70.7 Hz
(c) 100 Hz
(d) 25 Hz
Correct Answer:
100 Hz
Explanation:
In a full wave rectifier, Fundamental frequency in ripple = 2 × input frequency
Fundamental frequency = 2 × 50
Fundamental frequency = 100 Hz.
Related Questions: - A current I flows along the length of an infinitely long, straight, thin walled pipe.
- Which of the following will be σ if Y=2.4 η?
- If in an experiment for determination of velocity of sound by resonance tube
- A particle of unit mass undergoes one-dimensional motion such that its velocity varies
- In the diffraction pattern of a single slit
Topics: Electronic Devices
(124)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A current I flows along the length of an infinitely long, straight, thin walled pipe.
- Which of the following will be σ if Y=2.4 η?
- If in an experiment for determination of velocity of sound by resonance tube
- A particle of unit mass undergoes one-dimensional motion such that its velocity varies
- In the diffraction pattern of a single slit
Topics: Electronic Devices (124)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply