If a compound, on analysis was found to contain C=18.5% ,H=1.55%, Cl=55.04%

If a compound, on analysis was found to contain C=18.5% ,H=1.55%, Cl=55.04% and O=24.81%, then its empirical formula is

Options

(a) C₂H₂OCl
(b) CH₂ClO
(c) CHClO
(d) ClCH₂O

Correct Answer:

CHClO

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. Which of the following undergoes sublimation
  2. Action of water or dilute mineral acids on metals can give
  3. A mixture of potassium chlorate, oxalic acid and sulphuric acid is heated.
  4. The rapid change of pH near the stoichiometric point of an acid-base titration
  5. Which pair of atomic numbers represents s-block elements?