If a charge in current of 0.01 A in one coil produces a change in magnetic flux

If a charge in current of 0.01 A in one coil produces a change in magnetic flux of 1.2 x 10⁻² Wb in the outer coil, then the mutual inductance of the coils in henry is

Options

(a) 0
(b) 1.2
(c) 3
(d) 1.5

Correct Answer:

1.2

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

View Comments (1)

  • Magenetic flux=LXdI/dt
    flux=2 x 10^(-2)
    current flown in 1 sec is 0.001 amppere
    ie,dI/dt = 0.01A
    =>2 x 10^(-2) = L x 0.001
    =>L = 2 x 10^(-2)/0.001
    =>L = 2H

Related Questions

  1. Light of wavelength λ from a point source falls on a small circular obstacle
  2. A radioactive substance has a half-life of four months. Three-fourth of substance
  3. The fossil bone has a ¹⁴C:¹²C ratio, which is [1/16] of that in a living animal
  4. A light whose frequency is equal to 6.0 x 10¹⁴ Hz is incident on a metal
  5. Alternating current is transmitted to distant places at