Calculate the focal length of a reading glass of a person, if the distance

Calculate the focal length of a reading glass of a person, if the distance of distinct vision is 75 cm

Options

(a) 75.2 cm
(b) 25.6 cm
(c) 100.4 cm
(d) 37.5 cm

Correct Answer:

37.5 cm

Explanation:

Given: v = -75 cm and u = -25 cm

We know that, lens formula, we have 1/f = (1/v) – (1/u) ⇒ (1/f) = (-175) + (1/25) 1/f

= (1/25) – (1/75) = (3 – 1) / 75 = 2 / 75

Focal length of a glass, f = 75 / 2 = 37.5 cm

admin:

Related Questions

  1. The number of NAND gates required to form an AND gate is
  2. The impurity atoms with which pure silicon may be doped to make it a p-type
  3. Copper of fixed volume V is drawn into wire of length l. When this wire is subjected
  4. Which one of the following is not due to total internal reflection?
  5. The flux linked with a circuit is given by φ=t³+3t-7. The graph between time