| ⇦ |
| ⇨ |
Calculate the focal length of a reading glass of a person, if the distance of distinct vision is 75 cm
Options
(a) 75.2 cm
(b) 25.6 cm
(c) 100.4 cm
(d) 37.5 cm
Correct Answer:
37.5 cm
Explanation:
Given: v = -75 cm and u = -25 cm
We know that, lens formula, we have 1/f = (1/v) – (1/u) ⇒ (1/f) = (-175) + (1/25) 1/f
= (1/25) – (1/75) = (3 – 1) / 75 = 2 / 75
Focal length of a glass, f = 75 / 2 = 37.5 cm
Related Questions: - In a common emitter (CE) amplifier having a voltage gain G, the transistor
- Four identical rods are joined to from a square. If the temperature difference
- Electromagnetic induction is not used in
- The threshold frequency for a photosensitive metal is 3.3 x 10¹⁴ Hz.
- Wave nature of light is verified by
Topics: Ray Optics
(94)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- In a common emitter (CE) amplifier having a voltage gain G, the transistor
- Four identical rods are joined to from a square. If the temperature difference
- Electromagnetic induction is not used in
- The threshold frequency for a photosensitive metal is 3.3 x 10¹⁴ Hz.
- Wave nature of light is verified by
Topics: Ray Optics (94)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply