An unpolarised beam of intensity I is incident on a pair of nicols making an angle

An unpolarised beam of intensity I is incident on a pair of nicols making an angle of 60° with each other. The intensity of light emerging from the pair is

Options

(a) I
(b) I / 2
(c) I / 4
(d) I / 8

Correct Answer:

I / 4

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

View Comments (1)

Related Questions

  1. A boat which has a speed of 5 kmh⁻¹ in still water crosses river of width 1 km long
  2. When a ceiling fan is switched on, it makes 10 revolutions in the first 3s
  3. In which of the following systems will the radius of the first orbit (n=1) be minimum?
  4. If in a L-R series circuit the power factor is 1/2 and R=100Ω, then the value of L is,
  5. The de-Broglie wavelength of a proton(charge = 1.6 x 10⁻¹⁹ C, Mass = 1.6 x 10⁻²⁷ kg)