An open pipe resonates with a tuning fork of frequency 500 Hz. It is observed

An open pipe resonates with a tuning fork of frequency 500 Hz. It is observed that two successive nodes are formed at distances 16 cm and 46 cm from the open end. The speed of sound in air in the pipe is

Options

(a) 230 m/s
(b) 300 m/s
(c) 320 m/s
(d) 360 m/s

Correct Answer:

300 m/s

Explanation:

Two successive modes are separated by λ/2. λ/2 = (46-16)=30 λ=60 cm=0.6 m v=nλ=500×0.6=300 m/s.

admin:

View Comments (2)

Related Questions

  1. A transistor is working in common emitter mode. Its amplification factor is 80
  2. what is the electric potential at a distance of 9cm from 3nC?
  3. A rod of weight W is supported by two parallel knife edge A and B
  4. A car moving with a speed of 50 kmh⁻¹ can be stopped by brakes after at least 6 m
  5. Two wires of equal length and equal diameter and having resistivities ρ₁ and ρ₂