| ⇦ |
| ⇨ |
An electric dipole of moment p is lying along a uniform electric field E. The work done in rotating the dipole by 90° is
Options
(a) pE
(b) √2 pE
(c) pE / 2
(d) 2pE
Correct Answer:
pE
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - Perfectly black body radiates the energy 18 J/s at 300K. Another ordinary body of e=0.8
- If potential(in volts) in a region is expressed as V(x,y,z) = 6xy – y + 2yz,
- Two points are located at a distance of 10 m and 15 m from the source of oscillation
- The number of NAND gates required to form an AND gate is
- A sound absorber attenuates the sound level by 20 dB. The intensity decreases
Topics: Electrostatics
(146)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Perfectly black body radiates the energy 18 J/s at 300K. Another ordinary body of e=0.8
- If potential(in volts) in a region is expressed as V(x,y,z) = 6xy – y + 2yz,
- Two points are located at a distance of 10 m and 15 m from the source of oscillation
- The number of NAND gates required to form an AND gate is
- A sound absorber attenuates the sound level by 20 dB. The intensity decreases
Topics: Electrostatics (146)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

As Work done =∆U
∆pE=U(final) -U(intial)
As U=-PECOSθ
Ui=-PECOS0°=-PE
Uf=-pECOS90°=0 As cos90=0
So workdone =Uf -Ui
Workdone=0-(-PE)
Workdone=PE