An electric dipole of length 1 cm is placed with the axis making an angle of 30⁰

An Electric Dipole Of Length 1 Cm Is Placed With Physics QuestionAn Electric Dipole Of Length 1 Cm Is Placed With Physics Question

An electric dipole of length 1 cm is placed with the axis making an angle of 30⁰ to an electric field of strength 10⁴ NC⁻¹. If it experiences a torque of Nm, the potential energy of the dipole is

Options

(a) 2.45 J
(b) 0.0245 J
(c) 245.0 J
(d) 24.5 J

Correct Answer:

24.5 J

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

AddThis Website Tools
admin:

View Comments (3)

  • Torque=PE sin¢
    10√2= P×10^4 sin 30°
    P=2√2×10^-3

    U=PE cos 30°
    U=2√2×10^-3× 10^4 cos 30°
    =24.5 J

  • Torque=PE sin¢
    10√2= P×10^4 sin 30°
    P=2√2×10^-3

    U=PE cos 30°
    U=2√2×10^-3× 10^4 cos 30°
    =24.5 J

  • Torque=PE sin¢
    10√2= P×10^4 sin 30°
    P=2√2×10^-3

    U=PE cos 30°
    U=2√2×10^-3× 10^4 cos 30°
    =24.5 J

Related Questions

  1. One coolie takes 1 minute to raise a suitcase through a height of 2 m
  2. Power dissipated in an LCR series circuit connected to an a.c source of emf ? is
  3. The total energy of a simple harmonic oscillator is proportional to
  4. A nucleus of uranium decays at rest into nuclei of thrrium and helium. Then
  5. The wetability of a surface by a liquid depends primarily on