An electric bulb has a rated power of 50W at 100 V. if it used on an a.c. source

An electric bulb has a rated power of 50W at 100 V. if it used on an a.c. source 200V, 50 Hz, a choke has to be used in series with it. This choke should have an inductance of

Options

(a) 0.1 mH
(b) 1 mH
(c) 0.1 H
(d) 1.1 H

Correct Answer:

1.1 H

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

View Comments (1)

  • maximum current that can flow =p/v = 50/100 =0.5
    R= V²/p= 100*100/50 =200
    vrms=Irma * Z
    220 = 0.5 √(R²+X²)
    X comes out to be 346.14
    Now,
    X = 2πfL
    L = 346.4/(2*3.14*50)

    Hope it helps😃

Related Questions

  1. Two metal rods 1 and 2 of same lengths have same temperature difference
  2. The energy of groundstate (n=1) of hydrogen level is -13.6 eV. The ionistation
  3. An ideal black body is equivalent to
  4. The work function of a substance is 4.0 eV. The longest wavelength of light
  5. A hollow metal sphere of radius 10 cm is charged such that the potential on its surface