| ⇦ |
| ⇨ |
An alternating voltage e=200s in100t is applied to a series combination of R= 30Ω and an inductor of 400 mH. The power factor of the circuit is
Options
(a) 0.01
(b) 0.05
(c) 0.042
(d) 0.6
Correct Answer:
0.6
Explanation:
Xʟ = Lω = 0.4 × 100 = 40
R = 30 Ω
.·. Power factor, cos ɸ = R / √(R² × Xʟ²) = 30 / √(R² × Xʟ²) = 30 / √(30² × 40²) = 0.6
Related Questions: - The magnetic moment of a diamagnetic atom is
- Newton postulated his corpuscular theory on the basis of
- The depth at which the effective value of acceleration due to gravity is g/4
- Light of wavelength λ from a point source falls on a small circular obstacle
- The ratio of the acceleration for a solid sphere(mass m and radius R)rolling down
Topics: Alternating Current
(96)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The magnetic moment of a diamagnetic atom is
- Newton postulated his corpuscular theory on the basis of
- The depth at which the effective value of acceleration due to gravity is g/4
- Light of wavelength λ from a point source falls on a small circular obstacle
- The ratio of the acceleration for a solid sphere(mass m and radius R)rolling down
Topics: Alternating Current (96)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply