⇦ | ![]() | ⇨ |
A wire of resistance 4 ohm is stretched to twice its original length. The resistance of stretched wire would be
Options
(a) 4Ω
(b) 8Ω
(c) 16Ω
(d) 2Ω
Correct Answer:
16Ω
Explanation:
Resistance R = ρℓ / A
ℓ’ = 2 ℓ ⇒ A’ = A / 2
R’ = ρ [2 ℓ / (A / 2)] = 4R = 4 × 4Ω = 16Ω
Related Questions:
- If energy(E), velocity(V) and time(T) are chosen as fundamental quantities,
- How much work is required to carry a 6 μC charge from the negative terminal
- The work done in which of the following processes is zero?
- The horizontal range and maximum height of a projectile are equal.The angle of projection
- What is the wavelength of light for the least energetic photon emitted
Topics: Current Electricity
(136)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Leave a Reply