A tuning fork vibrates with 2 beats in 0.04 second. The frequency of the fork is

A tuning fork vibrates with 2 beats in 0.04 second. The frequency of the fork is

Options

(a) 50 Hz
(b) 100 Hz
(c) 80 Hz
(d) None of these

Correct Answer:

50 Hz

Explanation:

Beats / sec = difference of frequencies
2 / 0.04 = frequency difference
Frequency difference = 2 × 100 / 4 = 50 Hz

admin:

Related Questions

  1. A spring gun of spring constant 90 N/cm is compressed 12 cm by a ball of mass
  2. If two bodies are projected at 30⁰ and 60⁰ respectively with the same velocity, then
  3. A body of mass 2 kg is moved by a force F=3x where x is the distance covered.
  4. The electron drift speed is small and the change of the electron is also small
  5. A rod of 10 cm length is moving perpendicular to uniform magntic field of intensity