A transistor is operated in common-emitter configuration at Vᵥ = 2 V such that a change

A transistor is operated in common-emitter configuration at Vᵥ = 2 V such that a change in the base current from 100 µA to 200 µA produces a change in the collector current from 5 mA to 10 mA. The current gain is

Options

(a) 100
(b) 150
(c) 50
(d) 75

Correct Answer:

50

Explanation:

∆Iₑ = ∆Iₘ + ∆Iₙ
β = ∆Iₙ / ∆Iₘ
∆Iₙ = (10 – 5)10⁻³ = 5 x 10⁻³ A
∆Iₘ = (200 – 100)10⁻⁶ = 100 x 10⁻⁶ A
β = 5 x 10⁻³ / 100 x 10⁻⁶ = 5/100 x 1000 = 50

admin:

Related Questions

  1. A solenoid has length 0.4 cm, radius 1 cm and 400 turns of wire. If a current
  2. Sodium and copper have work function 2.3 eV and 4.5 eV respectively
  3. A generator at a utility company produces 100 A of current at 4000 V. The voltage
  4. When photons of energy hν fall on an aluminium plate (of work function E₀),
  5. In the given (V – T) diagram, what is the relation between pressure P₁ and P₂?