A common emitter amplifier has a voltage gain of 50, an input impedance of 100Ω

A common emitter amplifier has a voltage gain of 50, an input impedance of 100Ω and an output impedance of 200Ω. The power gain of the amplifier is

Options

(a) 500
(b) 1000
(c) 1250
(d) 50

Correct Answer:

1250

Explanation:

Power gain = voltage gain x current gain
= Vₕ . Iₕ = V₀ / Vᵢ . I₀ / Iᵢ
= V₀² / Vᵢ² . Rᵢ / R₀ = 50 x 50 x 100/200
= 2500 / 2 = 1250

admin:

Related Questions

  1. A stone falls freely under gravity. It covers distances h1, h2 and h3 in the first 5 secs
  2. If A=3i+4j and B=7i+24j the vector having the same magnitude as B and parallel to A is
  3. In a tangent galvanometer, a current of 0.1 A produces a deflection of 30⁰.
  4. A polarised light of intensity I₀ is passed through another polariser whose pass axis
  5. The excitation potential of hydrogen atom in the first excited state is