A spring when stretched by 2mm containing energy 4 J. If it is stretched

A spring when stretched by 2mm containing energy 4 J. If it is stretched by 10 mm, its potential energy becomes equal to

Options

(a) 4 J
(b) 54 J
(c) 415 J
(d) None of these

Correct Answer:

None of these

Explanation:

E₁ = 1/2 Kx₁², E₂ = 1/2 Kx₂²

E₂ / E₁ = x₂² / x₁² = (10/2)² =25

E₂ = 25 E₁

But E₁ = 4 J

E₂ = 100 J

This alternative is not given. Hence answer is ‘none’

admin:

Related Questions

  1. A transformer is used to light a 100 W and 110 V lamp from a 220 V mains.
  2. In a n-p-n transistor about 10¹⁰ electrons enter the emitter in 2 μs,
  3. X-ray beam can be deflected by
  4. Two racing cars of masses m₁ and m₂ are moving in circles of radii
  5. The dimensions of latent heat are