⇦ | ![]() | ⇨ |
A particle is moving such that its position coordinates (x,y) are (2 m,3 m) at time t=0,(6 m,7 m) at time t=2 s and (13 m,14 m) at time t=0 to t=5 s is
Options
(a) 1/5(13 i+14 j)
(b) 7/3(i +j)
(c) 2(i+j)
(d) 11/5(i+j)
Correct Answer:
11/5(i+j)
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions:
- A coil has an area of 0.05 m² and it has 800 turns. It is placed perpendicularly
- The resistance of an ammeter is 13Ω and its scale is graduated for a current
- The resistances of the four arms P,Q,R and S in a Wheatstone’s bridge
- A fringe width of a certain interference pattern is β=0.002 cm. What is the distance
- If the rise in height of capillary of two tubes is 6.6 cm and 2.2 cm
Topics: Motion in Plane
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Leave a Reply