⇦ | ![]() | ⇨ |
A healthy person eats the following diet – 5 gm raw sugar, 4 gm albumin, 10 gm pure buffalo ghee adultrated with 2 gm vegetable ghee (hydrogenated vegetable oil) and 5 gm lignin. How many calories he is likely to get?
Options
(a) 144
(b) 126
(c) 164
(d) 112
Correct Answer:
144
Explanation:
Physiological value of carbohydrates is 4.0 kcal/g, proteins 4.0 kcal/g and of fats is 9.0 kcal/g. Hence
5 g raw sugar will yield
5 x 4.0 = 20.0 kcal
4 g albumin (protein) will yield
4 x 4.0 = 16.0 kcal
10 + 2 g of fat will yield
12 x 9.0 = 108.0 kcal
Total yield = 144 kcal
Related Questions:
- Respiratory quotient (R.Q.), is one in case of
- During muscle contraction in humans the
- Which of the following is a false statements
- Emasculation is achieved by the removal of
- Which one of the following is the correct percentage of the two
Topics: Human Physiology Systems
(35)
Subject: Biology
(4253)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Why have you not calculated for lignin?