⇦ | ![]() | ⇨ |
A glass flask weighing 390 g having internal volume 500 cc just floats when half of it is filled with water. Specific gravity of the glass is
Options
(a) 2.8
(b) 1.8
(c) 1
(d) 2.5
Correct Answer:
2.8
Explanation:
Weight of the flask + 250 c.c. of water is balanced by V₂ gm of water.
Where V₂ is the external volume.
.·. (390 + 250)g = V₂ × 1 × g ⇒ V₂ = 640 c.c.
.·. Volume of the material = (640 – 500) c.c. = 140 c.c.
.·. Density of glass = 390 g / 140 c.c. = 2.8 g/c.c.
i.e. Specific gravity = 2.8
Related Questions:
- Two bulbs when connected in parallel to a source take 60W each, the power consumed,
- Two closed organ pipes when sounded simultaneously give 4 beats/second.
- If white light is used in Young’s double slit experiment
- When 10¹⁹elecrons are removed from a neutral metal plate through some process,
- Two slits in Young’s experiment have widths in the ratio 1:25. The ratio of intensity
Topics: Properties of Bulk Matter
(130)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Leave a Reply