A cycle wheel of radius 4 m completes one revolution in two seconds. Then acceleration

A cycle wheel of radius 4 m completes one revolution in two seconds. Then acceleration of cycle will be

Options

(a) π² ms⁻²
(b) 2π² ms⁻²
(c) 4π² ms⁻²
(d) 8π² ms⁻²

Correct Answer:

4π² ms⁻²

Explanation:

Centripetal acceleration is = Rω² .·. Angular velocity is ω = 2π/T ɑ = R(2π/T)² = 4(2π/2)² = 4π² m/s².

admin:

Related Questions

  1. 3 persons are initially at the 3 corners of an equilateral triangle
  2. Minimum and maximum values of Poisson’s ratio for a metal lies between
  3. A rectangular copper coil is placed in a uniform magnetic field of induction 40 mT
  4. Eight drops of a liquid of density ρ and each of radius a are falling through air
  5. Zenor diode is used for