A cricket ball of mass 250 g collides with a bat with velocity 10 m/s

A cricket ball of mass 250 g collides with a bat with velocity 10 m/s and returns with same velocity within 0.01 seconds. The force acted on bat is

Options

(a) 25 N
(b) 50 N
(c) 250 N
(d) 500 N

Correct Answer:

500 N

Explanation:

Initial speed(u)=-10m/s
Final speed(v)= 10m/s
Mass (m)= 0.25kg
Time= 0.01 s

v=u+at
20= at
a= 2000 m/s²

F= ma
F= 0.25 x 2000
F= 25×20
F= 500 N

admin:

Related Questions

  1. Work done by an external agent in separating the parallel plate capacitor is
  2. The work function for aluminium is 4.125 eV. The cutoff wavelength for photoelectric
  3. The resistances of the four arms P,Q,R and S in a Wheatstone’s bridge
  4. An alternating voltage of 220 V, 50 Hz frequency is applied across a capacitor
  5. Two stones of masses m and 2m are whirled in horizontal circles, the heavier one