| ⇦ |
| ⇨ |
A condenser has a capacity 2 μF and is charged to a voltage of 50 V. The energy stored is
Options
(a) 25×10⁵ joule
(b) 25 joule
(c) 25×10 erg
(d) 25×10³ erg
Correct Answer:
25×10³ erg
Explanation:
Energy = (1/2) CV² = (1/2) × (2 × 10⁻⁶) × (50)²
= (2 × 10⁻⁶ × 2500) / 2 = 2500 × 10⁻⁶ J
Energy = 2500 × 10⁻⁶ × 10⁷ = 25 × 10³ erg
Related Questions: - Light of wavelength λ is incident on slit of width d. The resulting diffraction
- A point charge is kept at the centre of a metallic insulated spherical shell. Then
- A body of mass 2 kg is moved by a force F=3x where x is the distance covered.
- A coin placed on a rotating turn table just slips,if it is placed at a distance
- The S.I. unit of radioactivity is
Topics: Electrostatics
(146)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Light of wavelength λ is incident on slit of width d. The resulting diffraction
- A point charge is kept at the centre of a metallic insulated spherical shell. Then
- A body of mass 2 kg is moved by a force F=3x where x is the distance covered.
- A coin placed on a rotating turn table just slips,if it is placed at a distance
- The S.I. unit of radioactivity is
Topics: Electrostatics (146)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply