A coil has resistance 30 ohm and inductive reactance 20 ohmn at 50 Hz frequency.

A coil has resistance 30 ohm and inductive reactance 20 ohm at 50 Hz frequency. If an ac source, of 200 volt, 100 Hz, is connected across the coil, the current in the coil will be

Options

(a) 4.0 A
(b) 8.0 A
(c) 20 / √13 A
(d) 2.0 A

Correct Answer:

4.0 A

Explanation:

If ? = 50 x 2π then ?L = 20Ω
If ?’ = 100 x 2π then ?’L = 40Ω
I = 200 / Z = 200 / √ R² + (?’L)²
= 200 / √ (30)² + (40)²
I = 4 A

admin:

Related Questions

  1. To obtain a p-type semiconductor, germanium must be doped with
  2. Dimensional formula of magnetic field in terms of mass M, length L
  3. A force of 10 newton acts on a body of mass 20 kg for 10 seconds. Change in its momentum
  4. A current I ampere flows along the inner conductor of a co-axial cable and returns
  5. If the length of a closed organ pipe is 1.5 m and velocity of sound is 330 m/s,