A boy standing at the top of a tower of 20m height drops a stone

A boy standing at the top of a tower of 20m height drops a stone. Assuming g = 10 ms⁻², the velocity with which it hits the ground is

Options

(a) 10 m/s
(b) 20 m/s
(c) 40 m/s
(d) 5 m/s

Correct Answer:

20 m/s

Explanation:

Here, u= 0 We have, v² = u² + 2gh
v = √(2gh) ⇒ √(2 x 10 x20)
= 20 m/s

admin:

Related Questions

  1. A body cools in 7 minute from 60⁰C to 40⁰C. What time, in minute does it take to cool
  2. A coil of 40 henry inductance is connected in series with a resistance of 8 ohm
  3. Sodium has body centred packing. Distance between two nearest atoms is 3.7 Å.
  4. For a series L-C-R circuit, the rms values of voltage across various components
  5. A spherical planet has a mass Mp and diameter Dp. A particle of mass