| ⇦ |
| ⇨ |
A body of mass 0.5 kg travels in a straight line with velocity v=a x³/², where a= 5m⁻¹/² s⁻¹.The work done by the net force during its displacement from x=0 to x=2 m is
Options
(a) 1.5j
(b) 50 j
(c) 10 j
(d) 100 j
Correct Answer:
50 j
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - A black body at a temperature of 227⁰C radiates heat at a rate of 20 cal m⁻²s⁻¹.
- If radius of the ₁₃Al²⁷ nucleus is taken to be Rᴀı, then the radius of ₅₃Te¹²⁵ nucleus
- If radius of earth’s orbit is made 1/4, the duration of a year will become
- The flux linked with a coil at any intant t is given by ?=10t² – 50t + 250
- A spherical body of emissivity e=0.6, placed inside a perfectly black body is maintained
Topics: Work Energy and Power
(94)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A black body at a temperature of 227⁰C radiates heat at a rate of 20 cal m⁻²s⁻¹.
- If radius of the ₁₃Al²⁷ nucleus is taken to be Rᴀı, then the radius of ₅₃Te¹²⁵ nucleus
- If radius of earth’s orbit is made 1/4, the duration of a year will become
- The flux linked with a coil at any intant t is given by ?=10t² – 50t + 250
- A spherical body of emissivity e=0.6, placed inside a perfectly black body is maintained
Topics: Work Energy and Power (94)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply