A body covers 200 cm in the first 2 seconds and 220 cm in the next 4 seconds.

A body covers 200 cm in the first 2 seconds and 220 cm in the next 4 seconds. The velocity of the body at the end of the 7th second is

Options

(a) 10 cm/s
(b) 20 cm/s
(c) 5 cm/s
(d) 30 cm/s

Correct Answer:

10 cm/s

Explanation:

Let u and a be the initial velocity and uniform acceleration of the body.

Using kinematic equation, S = ut + (1/2) at²

.·. 200 = u × 2 + (1/2) a × 2²

⇒ 100 = u + a ——-(i)

Also 420 = 6u + (1/2) a × 6²

⇒ 70 = u + 3a ——-(ii)

Solving equation (i) and (ii), we get u = 115 cms⁻¹, a = -15 cms⁻²

Using equation, v = u + at .·. v = 115 + (-15) × 7 = 10 cms⁻¹

admin:

Related Questions

  1. Which one of the following statements is true, if half-life of a radioactive substance
  2. If A=3i+4j and B=7i+24j the vector having the same magnitude as B and parallel to A is
  3. Energy of photon whose frequency is 10¹² MHz will be
  4. A 0.01 H inductor and √3 πΩ resistance are connected in series
  5. A vibrating string of certain length l under a tension T resonates with a mode