A block of mass 10 kg is moving in X-direction with a constant speed of 10 ms⁻¹

A block of mass 10 kg is moving in X-direction with a constant speed of 10 ms⁻¹.It is subjected to a retarding force F=-0.1 x m⁻¹, during its travel from x=20m to x=30m.Its final kinetic energy will be

Options

(a) 475 j
(b) 450 j
(c) 275 j
(d) 250 j

Correct Answer:

475 j

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

View Comments (1)

Related Questions

  1. The excitation potential of hydrogen atom in the first excited state is
  2. At the first minimum adjacent to the central maximum of a single-slit diffraction
  3. As per Bohr model, the minimum energy (in eV) required to remove an electron
  4. At which place, Earth’s magnetism becomes horizontal
  5. The angle of incidence for a ray of light at a refracting surface of a prism is 45⁰.