| ⇦ |
| ⇨ |
A wire of resistance 4 ohm is stretched to twice its original length. The resistance of stretched wire would be
Options
(a) 4Ω
(b) 8Ω
(c) 16Ω
(d) 2Ω
Correct Answer:
16Ω
Explanation:
Resistance R = ρℓ / A
ℓ’ = 2 ℓ ⇒ A’ = A / 2
R’ = ρ [2 ℓ / (A / 2)] = 4R = 4 × 4Ω = 16Ω
Related Questions: - Watt hour mter measures
- Photoelectric current from a given photocell will depend upon
- Three masses are placed on the x-axis : 300 g at origin, 500 g at x = 40 cm
- Light of wavelength λ from a point source falls on a small circular obstacle
- In forward biasing of the p-n junction
Topics: Current Electricity
(136)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Watt hour mter measures
- Photoelectric current from a given photocell will depend upon
- Three masses are placed on the x-axis : 300 g at origin, 500 g at x = 40 cm
- Light of wavelength λ from a point source falls on a small circular obstacle
- In forward biasing of the p-n junction
Topics: Current Electricity (136)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply