A thermocouple of negligible resistance produces an e.m.f. of 40 µV/⁰C in the linear range

A Thermocouple Of Negligible Resistance Produces An Emf Of 40 Physics Question

A thermocouple of negligible resistance produces an e.m.f. of 40 µV/⁰C in the linear range of temperature. A galvanometer of resistance 10 ohm whose sensitivity is 1 µA/div, is employed with the thermocouple. The smallest value of temperature difference that can be detected by the system will be

Options

(a) 0.5⁰C
(b) 1⁰C
(c) 0.1⁰C
(d) 0.25⁰C

Correct Answer:

0.25⁰C

Explanation:

I division = 1µA
Current for 1⁰C = 40µV / 10 = 4µA
1µA = 1/4 ⁰C = 0.25⁰C

Related Questions:

  1. The radii of circular orbits of two satellites A and B of the earth, are 4R and R
  2. Which of the following transitions will have highest emission wavelength?
  3. The sun light reaches us as white and not as its components because
  4. A resistor 30Ω, inductor of reactance 10 Ω and capacitor of reactance 10 Ω
  5. A bar magnet of magnetic moment M is placed at right angles to a magnetic

Topics: Current Electricity (136)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*