| ⇦ |
| ⇨ |
A galvanometer coil has a resistance of 15 ohm and gives full scale deflection for a current of 4 mA. To convert it to an ammeter of range 0 to 6 A,
Options
(a) 10 mΩ resistance is to be connected in parallel to the galvanometer
(b) 10 mΩ resistance is to be connected in series with the galvanometer
(c) 0.1 Ω resistance is to be connected in parallel to the galvanometer
(d) 0.1 Ω resistance is to be connected in series with the galvanometer
Correct Answer:
10 mΩ resistance is to be connected in parallel to the galvanometer
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - For a parallel beam of monochromatic light of wavelength λ diffraction is produced
- Two bubbles A and B (A>B) are joined through a narrow tube. Then
- A galvanometer of resistance 50Ω is connected to a battery of 3 V along with a resistance
- Current in a coil changes from 4 A to zero in 0.1 second and the emf induced is 100V
- The focal length of the objective of a terrestrial telescope is 80 cm
Topics: Alternating Current
(96)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- For a parallel beam of monochromatic light of wavelength λ diffraction is produced
- Two bubbles A and B (A>B) are joined through a narrow tube. Then
- A galvanometer of resistance 50Ω is connected to a battery of 3 V along with a resistance
- Current in a coil changes from 4 A to zero in 0.1 second and the emf induced is 100V
- The focal length of the objective of a terrestrial telescope is 80 cm
Topics: Alternating Current (96)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Given :-
G=15ohm Ig=4mA =0.004A.
I=6A. A shunt resistor of resistance S is to be connected in parallel with the galvanometer to convert it into an ammeter . The value of S is given by – S = Ig×G / I-Ig.
= 0.004 ×15 / 6-0.004. S= 0.06/5.996 = 0.01ohm =10m ohm.