| ⇦ |
| ⇨ |
The pH value of 0.02 M ammonia solution, which is 5% ionised, will be
Options
(a) 7
(b) 5
(c) 2
(d) 11
Correct Answer:
11
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - In the aluminothermite process , aluminium acts as
- One of the following that cannot undergo dehydrohalogenation is
- Negative deviation from Raoult’s law is observed in which one of the
- p-type silicon is formed by adding a minute amount of an element with
- What is the oxidation number of iron in [Fe(H₂O)₅(NO)⁺] SO₄
Topics: Equilibrium
(104)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- In the aluminothermite process , aluminium acts as
- One of the following that cannot undergo dehydrohalogenation is
- Negative deviation from Raoult’s law is observed in which one of the
- p-type silicon is formed by adding a minute amount of an element with
- What is the oxidation number of iron in [Fe(H₂O)₅(NO)⁺] SO₄
Topics: Equilibrium (104)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

[H+]=C× ionisation constant
= 0.02×5÷100
= 1/1000
pOH=3
pH= 14-3= 11