| ⇦ |
| ⇨ |
A plane electromagnetic wave of frequency 20 MHz travels through a space along x-direction. If the electric field vector at a certain point in space is 6 Vm⁻¹, then what is the magnetic field vector at that point?
Options
(a) 2×10⁻⁸ T
(b) (1/2) x 10⁻⁸ T
(c) 2 T
(d) (1/2) T
Correct Answer:
2×10⁻⁸ T
Explanation:
The magnetic field, B = E / c, where c = 3 × 10⁸ ms⁻¹
B = 6 / 3 × 10⁸ = 2 × 10⁻⁸ T
Related Questions: - A motor-cyclist drives a motor cycle in a vertical circle. His minimum velocity
- The power factor of an AC circuit having resistance R and inductance L connected
- Light emitted during the de excitation of electron from n=3 to n=2, when incident
- A filament bulb (500W,100V) is to be used in a 230V main supply. When a resistance
- If two vectors are equal in magnitude and their resultant is also equal in magnitude
Topics: Electromagnetic Waves
(28)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A motor-cyclist drives a motor cycle in a vertical circle. His minimum velocity
- The power factor of an AC circuit having resistance R and inductance L connected
- Light emitted during the de excitation of electron from n=3 to n=2, when incident
- A filament bulb (500W,100V) is to be used in a 230V main supply. When a resistance
- If two vectors are equal in magnitude and their resultant is also equal in magnitude
Topics: Electromagnetic Waves (28)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply