| ⇦ |
| ⇨ |
The mass of an object changes from 0.002 g to 0.00025 g in a time period of 1500 years.The half-life of the object is
Options
(a) 500 yrs
(b) 850 yrs
(c) 700 yrs
(d) 1000 yrs
Correct Answer:
500 yrs
Explanation:
Here, N₀ = 0.002 g, N = 0.00025 g. t = 1500 years.
Now , k = 2.303 / t log N₀ / N = 2.303 / 1500 log (0.002 / 0.00025).
t (1/2) = 0.6993 / k = 500 years.
Related Questions: - How much quick lime can be obtained from 25g of CaCO₃?
- Which of the following is contained in alcoholic beverages
- Difference in density is the basis of
- Method by which aniline cannot be prepared is
- The unit in which the solubility product of barium phosphate is expressed as
Topics: Electrochemistry and Chemical Kinetics
(87)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- How much quick lime can be obtained from 25g of CaCO₃?
- Which of the following is contained in alcoholic beverages
- Difference in density is the basis of
- Method by which aniline cannot be prepared is
- The unit in which the solubility product of barium phosphate is expressed as
Topics: Electrochemistry and Chemical Kinetics (87)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply