| ⇦ |
| ⇨ |
The radius of a planet is twice the radius of earth. Both have almost equal average mass densities. If Vp and Ve are escape velocities of the planet and the earth, respectively, then,
Options
(a) Ve = 1.5 Vp
(b) Vp = 1.5 Ve
(c) Vp = 2 Ve
(d) Ve = 3 Vp
Correct Answer:
Vp = 2 Ve
Explanation:
Escape velocity, vₑ = R√(8/3 πGP)
⇒ vₑ ∞ R ⇒ Vₚ / Vₑ = Rₚ / Rₑ = 2
Vₚ = 2 vₑ
Related Questions: - A tuning fork of frequency x produces 4 beats with a source of 256 Hz and 8 beats
- Two bodies of mass 1 kg and 3 kg have positive vectors i + 2j + k and -3i -2j + k
- A spring has time period T. It is cut into n equal parts. The time period of each part
- A body of mass 2 kg travels according to the law x(t)=pt+qt²+rt³
- 10 mA current can pass through a galvanometer of resistance 25 ohm.
Topics: Gravitation
(63)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A tuning fork of frequency x produces 4 beats with a source of 256 Hz and 8 beats
- Two bodies of mass 1 kg and 3 kg have positive vectors i + 2j + k and -3i -2j + k
- A spring has time period T. It is cut into n equal parts. The time period of each part
- A body of mass 2 kg travels according to the law x(t)=pt+qt²+rt³
- 10 mA current can pass through a galvanometer of resistance 25 ohm.
Topics: Gravitation (63)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply