| ⇦ |
| ⇨ |
An engine has an efficiency of 1/6. When the temperature of sink is reduced by 62⁰C, its efficiency is doubled. Temperature of the source is
Options
(a) 37⁰C
(b) 62⁰C
(c) 99⁰C
(d) 124⁰C
Correct Answer:
99⁰C
Explanation:
Since efficiency of engine is ? = 1 – T₂ / T₁
According to the problem, 1/6 = 1 – T₂ / T₁ ……(1)
When the temperature of the sink is reudced by 62⁰C, its efficiency is doubled
2 (1/6) = 1 – T₂ – 62 / T₁ ……..(2)Solving (1) and (2) T₂ = 372 K
T₁ = 99⁰C = Temperature of source.
Related Questions: - Ohm’s law valid
- A body, which emits radiations of all possible wavelengths, is known as
- A capacitor of 2.5 μF is charged through a resistor of 4 MΩ. In how much time
- The mass number of nucleus is always
- When a light beam of frequency v is incident on a metal surface,
Topics: Thermodynamics
(179)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Ohm’s law valid
- A body, which emits radiations of all possible wavelengths, is known as
- A capacitor of 2.5 μF is charged through a resistor of 4 MΩ. In how much time
- The mass number of nucleus is always
- When a light beam of frequency v is incident on a metal surface,
Topics: Thermodynamics (179)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply