Which of the following transitions will have highest emission wavelength?

Which of the following transitions will have highest emission wavelength?

Options

(a) n=2 to n=1
(b) n=1 to n=2
(c) n=2 to n=5
(d) n=5 to n=2

Correct Answer:

n=5 to n=2

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. A ballet dancer, dancing on smooth floor, is spinning about a vertical axis
  2. A compass needle which is allowed to move in a horizontal plane
  3. The weight of a body on surface of earth is 12.6 N. When it is raised to a height
  4. A capacitor of 2.5 μF is charged through a resistor of 4 MΩ. In how much time
  5. In which of the following systems will the radius of the first orbit (n=1) be minimum?