When the wavelength of sound changes from 1 m to 1.01 m,

When the wavelength of sound changes from 1 m to 1.01 m, the number of beats heard are 4. The velocity of sound is

Options

(a) 400 m/s
(b) 300 m/s
(c) 404 m/s
(d) 100 m/s

Correct Answer:

404 m/s

Explanation:

v = ʋλ ⇒ Now, v = ʋ × 1

v = 1.01 × ʋ’ Also ʋ’ = (ʋ – 4)

So, ʋ × 1 = 1.01 × (ʋ – 4)

⇒ 1.01ʋ – ʋ = 1.01 × 4

0.01ʋ = 1.01 × 4

⇒ ʋ = 404 Hz

v = ʋλ

= 404 × 1 = 404 m/s

admin:

Related Questions

  1. A high altitude, a body explodes at rest into two equal fragments with one fragment
  2. Which of the following will be σ if Y=2.4 η?
  3. An A.C source is rated at 220 V, 50 Hz. The time taken for voltage to change
  4. In an inductor when current changes from 2 A to 18 A in 0.05 sec, the e.m.f. induced
  5. Planck’s constant has same dimensions as those of