What is the voltage gain in a common-emiiter amplifier, when input resistance is 4 Ω

What is the voltage gain in a common-emiiter amplifier, when input resistance is 4 Ω and load resistance is 24 Ω? Take β=0.6

Options

(a) 3.6
(b) 4.8
(c) 2.4
(d) 1.2

Correct Answer:

3.6

Explanation:

Input resistance Rᵢ = 4Ω

Load resistance Rʟ = 24Ω

Resistance gain = Rʟ / Rᵢ = 24Ω / 4Ω = 6

Current gain β = 0.6

Voltage gain = Current gain x Resistance gain

= 0.6 x 6 = 3.6

admin:

Related Questions

  1. Two resistors of resistances 2Ω and 6Ω are connected in parallel.
  2. A ball rolls off the top of stair way with a horizontal velocity of magnitude 1.8 m/s
  3. If wavelength of a wave is λ=6000 Å, then wave number will be
  4. A particle starts its motion from rest under the action of a constant force
  5. When a biconvex lens of glass having refractive index 1.47 is dipped in a liquid