What is the value of incidence L for which the current is maximum in a series LCR

What is the value of incidence L for which the current is maximum in a series LCR circuit with C = 10 µF and ? = 1000 s⁻¹?

Options

(a) 1 mH
(b) cannot be calculated unless R is known
(c) 10 mH
(d) 100 mH

Correct Answer:

100 mH

Explanation:

Condition for which the current is max. in series LCR circuit is,
= 1 / √LC
1000 = 1 / √[ L(10 x 10⁻⁶) ]
⇒ = L = 100 mH

admin:

Related Questions

  1. A body of weight W newton is at the surface of the earth.
  2. A man goes 10 m towards north, then 20m towards east, the displacement is
  3. A bus is moving with a speed of 10 ms⁻¹ on a straight road
  4. The binding energy of deutron is 2.2 MeV and that of ₂⁴He is 28 MeV.
  5. The displacement of particle is given by x=aₒ+(a₁t/2)-(a₂t²/3) what is acceleration?