Two coils have the mutual inductance of 0.05 H.

Two coils have the mutual inductance of 0.05 H. The current changes in the first coil as I=I₀ sin ωt, where I₀=1 A and ω=100π rad/s. The maximum emf induced in secondary coil is

Options

(a) 2.5 V
(b) 10 V
(c) 6π V
(d) 5π V

Correct Answer:

5π V

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. An engine pumps water continuously through a hose. Water leaves the hose
  2. Number of electrons in one mC charge, given e=1.6×10⁻¹⁹ C, will be
  3. Two identical charges repel each other with a force equal to 10 mgwt they are 0.6 m
  4. A galvanometer acting as a voltmeter will have
  5. A projectile is fired from the surface of the earth with a velocity of 5 m s⁻¹ and angle