If emf induced in a coil is 2 V by changing the current in it from 8 A to 6 A

If emf induced in a coil is 2 V by changing the current in it from 8 A to 6 A in 2×10⁻³ s, then the coefficient of self-induction is

Options

(a) 2×10⁻³ H
(b) 10⁻³ H
(c) 0.5×10⁻³ H
(d) 4×10⁻³H

Correct Answer:

2×10⁻³ H

Explanation:

Induced emf, e = 2 V

i₁ = 8 A, i₂ = 6 A

∆t = 2 × 10⁻³ s

Coefficient of self-induction, L = e / (∆i/∆t)

= -2 / [(6-2) / 2 × 10⁻³]

= (-2 × 2 × 10⁻³) / -2

= 2 × 10⁻³ H

admin:

Related Questions

  1. The escape velocity of a body on an imaginary planet which is thrice the radius
  2. A nucleus ᴢXᴬ emits an α- particle with velocity v. The recoil speed of the daughter
  3. A rod of weight W is supported by two parallel knife edges A and B is in equilibrium
  4. If the angle of minimum deviation is 60° for an equilateral prism, then the refractive
  5. A straight conductor of length 0.4 m is moved with a speed of 7 ms⁻¹perpendicular