Three resistances P,Q,R each of 2Ω and an unknown resistances S form the four arms

Three resistances P,Q,R each of 2Ω and an unknown resistances S form the four arms of a Wheatstone bridge circuit. When a resistance of 6Ω is connected in parallel to S the bridge gets balanced. What is the value of S?

Options

(a) 3Ω
(b) 6Ω
(c) 1Ω
(d) 2Ω

Correct Answer:

Explanation:

A balanced wheatstone bridge simply requires P/ Q = R / s 2 / 2 = 2 / S
Therefore, S should be 2Ω. A resistance of 6Ω is connected in parallel. In parallel combination,
1/R = 1/R₁ + 1/R₂
1/2 = 1/6 + 1/S
S = 3Ω

admin:

Related Questions

  1. The optical path of a monochromatic light is same if it goes through 4.0 cm
  2. Water rises to a height h in capillary tube. If the length of capillary tube above
  3. A body with mass 5 kg is acted upon a force F=(-3i+4j) N.If its initial velocity at
  4. A spherical shell of radius 10cm is carrying a charge q. If the electric potential
  5. A projectile is fired at an angle of 45° with the horizontal